DĂ„ och nu 💛

Det Àr pÄskdagar igen, och allt bara gÄr i ett. Dagarna flyter nÀstan ihop, som om tiden inte riktigt stannar upp för att lÄta en hinna kÀnna efter. Samtidigt sitter jag dÀr, mitt i allt det dÀr tempot, och inser hur mysigt jag faktiskt har det. PÄ jobbet, med mina vÀnner och kollegor, skratt som kommer utan anstrÀngning, smÄ stunder av gemenskap som vÀrmer mer Àn man kanske tÀnker pÄ i stunden.

Det Àr en speciell kÀnsla, att kunna vara mitt i nÄgot som Àr fint  och samtidigt kÀnna en stillsam saknad efter nÄgot annat.

För parallellt med allt det dÀr fina i nuet, sÄ smyger sig tankarna bakÄt. Till hur pÄsken var förr.

Jag tÀnker pÄ barndomen, och hur allt kÀndes sÄ sjÀlvklart dÄ. PÄ Söder, dÀr gatorna nÀstan levde under pÄsken. Det var inte nÄgot man planerade, det bara var. PÄskkÀrringar överallt, smÄ grupper av barn som sprang runt med fÀrgglada klÀder, sjalar knutna under hakan och kinder mÄlade röda. Vi var en del av det dÀr, fullt ut.

Vi satt i timmar och ritade vÄra pÄskkort. Inte för att det skulle vara perfekt, utan för att det var viktigt. Varje streck, varje fÀrg, varje liten detalj betydde nÄgot. Och sen gick vi runt, knackade dörr, med en blandning av nervositet och förvÀntan i kroppen. RÀckte fram vÄra kort och möttes av leenden, ibland skratt,  och sÄ den dÀr efterlÀngtade belöningen i form av godis som landade i hinken.

Det var sÄ enkelt. Och samtidigt sÄ stort.
En hel dag kunde fyllas av det dÀr. Inga mÄsten, inga tider att passa, inget som drog en vidare. Bara nuet, rakt av.
Och hemma
 björkriset pĂ„ köksbordet, pyntat med fjĂ€drar i alla möjliga fĂ€rger. Det stod dĂ€r som en sjĂ€lvklar del av pĂ„sken, som om det alltid hade funnits och alltid skulle finnas. Doften av mat som hörde högtiden till, ljudet av bestick mot tallrikar, röster som blandades i skratt och samtal. MĂ€nniskor runt bordet.

Man reflekterade aldrig över att det kunde förÀndras. Varför skulle man? Det var ju bara sÄ det var.

Men livet har sitt sÀtt att röra pÄ sig, oavsett om man Àr redo eller inte.

Sakta, nÀstan omÀrkligt, började allt skifta. Barndomen gled över i tonÄrstid. Nya prioriteringar, nya relationer, nya sÀtt att fira, eller ibland inte fira alls. PÄsken blev nÄgot annat. Inte sÀmre, inte bÀttre, bara annorlunda.

Man skapade nya traditioner, ibland med vÀnner, ibland i relationer. Nya skratt, nya minnen. Och det Àr klart, allt har sin charm. Varje fas i livet bÀr pÄ nÄgot unikt, nÄgot som inte gÄr att Äterskapa pÄ exakt samma sÀtt igen.

Men ÀndÄ.

Ibland stannar jag upp och undrar, nÀr gick det sÄ fort?
NÀr slutade man vara barnet med godishinken i handen, och blev personen som försöker fÄ ihop vardagen, planera livet, hinna med allt? Det Àr inte en tydlig grÀns, ingen dag man kan peka pÄ. Det bara hÀnder. Kapitel byts ut medan man Àr upptagen med att leva i dem.

Och kanske Àr det just det som gör det sÄ övervÀldigande ibland, att man inte alltid hinner förstÄ förÀndringen förrÀn den redan har skett.

Det Àr först nu, nÀr man blivit lite Àldre, som man verkligen börjar kÀnna tyngden, och vÀrdet, av minnen. Inte som nÄgot sorgligt i första hand, utan som nÄgot som faktiskt betyder nÄgot pÄ djupet.

Tiden man haft.

MÀnniskorna man fÄtt dela den med.
Allt det dÀr som en gÄng var sÄ sjÀlvklart att man inte ens tÀnkte pÄ det.

För sanningen Àr ju den, hur sjÀlvklar den Àn lÄter,  vi har inte oÀndligt med tid. Inte med varandra, inte i de olika rollerna vi har i livet. MÀnniskor kommer in i ens liv och stannar olika lÀnge. Vissa Àr dÀr genom flera kapitel, andra bara genom ett.
Och det Àr lÀtt att i efterhand önska att man hade förstÄtt det mer dÄ. Att man hade stannat upp lite oftare. Lyssnat lite mer. Kramat lite lÀngre.

Men samtidigt, man gjorde sÄ gott man kunde, utifrÄn den man var dÄ.

Och kanske Àr det ocksÄ viktigt att komma ihÄg.
Det finns nÄgot bÄde sorgligt och otroligt vackert i allt det hÀr.
Sorgligt, för att man ibland vill stanna kvar i det som varit. HÄlla fast vid de dÀr stunderna som formade en.
Vackert, för att man faktiskt har fÄtt uppleva dem. För att de finns kvar, som en del av en sjÀlv.

Och mitt i alla de dÀr tankarna försöker jag landa i nÄgot annat ocksÄ,  i det som Àr nu.
För hĂ€r och nu finns ocksĂ„ nĂ„got fint. Även om det ser annorlunda ut.
Skratten pÄ jobbet. De smÄ ögonblicken av gemenskap. KÀnslan av att ÀndÄ ha mÀnniskor runt sig som betyder nÄgot, Àven om rollerna ser annorlunda ut Àn förr. Nya minnen som formas, ofta utan att man mÀrker det i stunden.
Kanske Àr det just det som Àr livet.
En stÀndig rörelse mellan dÄ, nu och sen.
Mellan det man saknar och det man har.
Och kanske handlar det inte om att vÀlja det ena eller det andra, utan om att lÄta allt fÄ finnas samtidigt.

Att fÄ sakna.
Att fÄ minnas.
Att fÄ vara tacksam.
Och samtidigt fortsÀtta framÄt.

SÄ mitt i allt, mellan storstÀdning, jobbpass och livets tempo  försöker jag stanna upp lite mer. Ta in det som Àr, Àven nÀr det gÄr fort. Försöka förstÄ att Àven den hÀr tiden, precis just nu, en dag kommer vara nÄgot jag ser tillbaka pÄ.

Ett minne.
En kÀnsla.
En tid som ocksÄ hade sin charm.

Och kanske Àr det just det som gör allt lite lÀttare att bÀra, att veta att inget varar för evigt, men att det heller aldrig försvinner helt.

Det lever kvar, pÄ sitt sÀtt.

Nu ska jag fortsÀtta storstÀdningen hÀr hemma, innan det Àr dags att bege sig till jobbet.

Kram. 

 
AllmÀnt | |
Upp