Äntligen har jag bestämt mig

Hej fina ni 

Veckan har börjat bra. Mattevecka vilket innebär att Albert, min hund kom till mig i måndags, vi har gått på långa härliga promenader, jobbat kvällar och bara myst en massa. Ikväll ska vi äta ute med en tjejkompis vilket ska bli trevligt. Jag älskar att äta och bara catcha up. 

Imorgon startar vi dagen med en långpromenad med en annan tjejkompis innan det blir en jobbkväll. Och på fredag fyller mitt jobb 30 år så det ska vi gå på innan jobbpasset börjar.

I dag har min bonuspappa varit här och mätt min uteplats inför byggandet av staket, och jag har äntligen bestämt mig för vilket staket det blir. Det blir det minst otippade och mest spontana, jag gick förbi ett område i förrgår och plötsligt kände jag att "det staketet ska jag ha". Och så blir det. Åh vad jag längtar tills det är klart. Planen var att det skulle vara klart förra året men då hände det lite tråkiga saker vilket gjorde att allt sköts upp, till nu. Min uteplats kommer att få en balkongkänsla, och det gillar jag. 

Snart ska jag sitta i lite jobbmöten med biståndshandläggare och sen ska jag leta fram något att ha på mig ikväll. Känns som att det var evigheter sedan jag klädde upp mig, men ikväll är det dags. Det blir en härlig sushimiddag, längtar. 

Ha en fin dag. Kram 🪻
Allmänt | |
Upp